Music Night

Музичко-сценско вече – Парламент музичке школе – 06.03.2018.

Музичка школа организује концерт у оквиру обележавања 20-годишњице од отварања Средње музичке школе и оснивања хора који је са поносом представља. Представиће се камерни мешовити хор „Кранчевић“ уз рецитаторе и глумце из школе. Дођите да чујете како је живео славни композитор. кога је волео, шта је изучавао и због чега га нису заборавили грађани Сремске Митровице.

Music Night
Музичко-сценско вече – Парламент музичке школе – 06-03-2018

П. Чесноков (1877-1944) – Возбраној војеводје

С. Бинички (1872-1942) – Дивна ноћи

И. Секулић – Чежња

И. Секулић – Сапутник ( одломак )

А. Кастаљски (1856-1926) – Херувимска песма

Ј. Аркаделт (1507-1568) – Il bianco e dolce cigno

С. Ст. Мокрањац (1856-1914) – IX руковет (Песме из Црне Горе, 1896)

БРАНИСЛАВА БОМЕШТАР казује текстове Исидоре Секулић

САРА МЕДАР, ДАНИЈЕЛА ЈАРИ и ЈЕЛЕНА МИЛОШЕВИЋ – наратори

програм припремиле

ВЕСНА ДОСТАНИЋ, професор Српског језика и књижевности и

ЈОВАНКА ИВАНИЋ, професор диригент

КАМЕРНИ МЕШОВИТИ ХОР „КРАНЧЕВИЋ“

ОРГАНИЗАТОР – МШ „ПЕТАР КРАНЧЕВИЋ“ и ПАРЛАМЕНТ ШКОЛЕ

Хор “Кранчевић“ основан је 1997. године, након отварања средње музичке школе “Петар Кранчевић“ у Сремској Митровици.  Под диригентским вођством оснивача проф. Сабо Владислава и убрзо његовог наследника, проф. Јованке Иванић, Хор активно почиње са концертном делатношћу у децембру 2000. године, стварањем услова за наступ прве четири генерације Средње школе.

Од 2001. године, хор “Кранчевић“ као сада већ важан чинилац културног живота Града, Покрајине и Републике, наставља свој развој под диригентском управом мр Владимира Опачића. У том периоду стварају се услови за настављање основних идеја при оснивању, те Хор постаје незаобилазан носилац културног живота средине у којој се развија, излази из оквира обавезног предмета за ученике средње школе и постаје институција у институцији “коју одликује висока одговорност чланова према интерпретираној музици. Ученици 14 до 18 година старости, својим професионалним приступом доносе звуке националних и интернационалних хорских мелодија на високом извођачком нивоу, протканом великом љубављу и емоцијама са којима наступају ови млади људи.“ У складу са тим основна концертно-културна делатност Хора се проширује те следе наступи-гостовања на концертима у Сремској Митровици, Руми, 5 годишњих концерата у Срем. Митровици, самостални концерти у БиХ, Републици Чешкој и концертна турнеја 2003. године у Француској на позив града Невера, са концертима у Неверу, цркви у Герињију и амбасади Републике Србије у Паризу.

Са друге стране, од 2001. године хор “Кранчевић“ почиње да промовише свој рад, постојање и средину из које долази и кроз такмичарску делатност. Наступајући на многобројним такмичењима у земљи и иностранству Хор је добитник ласкавих признања и критика стручне јавности за и о свом раду, о чему сведоче:

• Златне медаље 2002, 2003, 2005, 2006. године на међународном хорском такмичењу “Мајске хорске свечаности“, Бијељина, Република Српска, БиХ;
  • Grand Prix на међународном хорском такмичењу “Мајске хорске свечаности“, Бијељина, Република Српска, БиХ, 2006. године;
  • Златне медаље на међународном хорском такмичењу у Оломоуцу, Република Чешка, 2002 и 2006. године (победници категорија);
  • Прва награда, златна плакета на 30. Фестивалу омладинских хорова Војводине, Нови Сад, 2006. године;
  • Прва награда, ЛАУРЕАТ Републичког такмичења музичких и балетских школа Републике Србије у категорији мешовитих хорова, Београд 2006. година;
  • Друга награда, Републичко такмичење музичких и балетских школа Србије, 2010. године;
  • Златна медаља године (максимум поена) на међународном хорском такмичењу “Мајске хорске свечаности“, Бијељина, Република Српска, БиХ;
  • Прва награда, златна плакета на 34. Фестивалу омладинских хорова Војводине, Нови Сад, 2010. године;

Хор “Кранчевић“ је такође добитник:

• “Новембарске награде“ за 2006. годину, највишег признања града Сремске Миторвице за допринос култури и уметности;
  • ЛАУРЕАТ је међу награђенима од стране Извршног већа АП Војводине за допринос у култури и уметности у земљи и иностранству за годину;
  • “Светосавске повеље“ Општине Сремска Митровица за остварене резултате у школској 2005/2006. години, највишег признања града Сремске Митровице за педагошки рад;
  • Специјалне плакете већа АП Војводине за допринос у култури и уметности у земљи и иностранству за годину

Од 2015. године хор “Кранчевић“ поново ради под диригентском палицом проф. Јованке Иванић. Током 2017. Хор је освојио:

• Прва награда, републичко такмичење хорова гимназија, средњих стручних школа и средњих музичких школа Србије, Нови Сад, 2017.
  • Сребрна медаља, XVI хорски међународни фестивал „Мајске музичке свечаности“, Бијељина, Република Српска, БиХ, 2017.